2023.06.07

Co kryją Twoje piersi - inauguracja projektu edukacyjnego PPSS w Turku

None
„Co kryją Twoje piersi?" – to hasło przewodnie wojewódzkiego projektu edukacyjnego dotyczącego profilaktyki raka piersi, do którego przystąpiła Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Turku. Dziś w Sali Konferencyjnej im. „Solidarności” w Starostwie Powiatowym w Turku odbyła się uroczysta inauguracja projektu, której dokonała Katarzyna Wysocka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku.

Celem przedsięwzięcia jest szybsze wykrywanie nowotworów piersi wśród mieszkańców poprzez edukację na temat profilaktyki raka piersi, motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym, uświadomienia zagrożenia zachorowania na raka piersi.

Uczestniczący w spotkaniu Starosta Turecki Dariusz Kałużny wyraził aprobatę dla realizacji w Powiecie Tureckim powyższego programu edukacyjnego, który przyczyni się do wzrostu świadomości na temat profilaktyki raka piersi. Zachęcił też do korzystania z badań mammograficznych w SP ZOZ w Turku, które są wykonywane najnowocześniejszym cyfrowym aparatem mammograficznym.

Inspektor PPSS w Turku Katarzyna Wysocka podkreśliła wagę działalności Kierownika ARiMR w Turku, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Tureckiego Jana Smaka w promowaniu projektu „Co kryją Twoje piersi” wśród Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tureckiego.

Prelekcję poświęconą ryzykom zachorowań na raka piersi zaprezentowali pracownicy PPSS w Turku. Wykład poświęcony diagnostyce i leczeniu chorób piersi wygłosił dr n. med. Marek Bakalarz, specjalista ginekolog – położnik w SP ZOZ w Turku. Ponadto swoimi doświadczeniami w zakresie raka piersi podzieliły się przedstawicielki Konińskiego Klubu „Amazonki”, które przeprowadziły także szkolenie z samobadania piersi. Fantom do badań ufundowała firma NeoEneryGroup

Akcję wspiera również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, który w swym liście skierowanym do uczestników wydarzenia zwrócił uwagę, że „dbałość o zdrowie jest niezwykle ważna, a profilaktyczne badania piersi odgrywają kluczową rolę we wczesnym wykrywaniu potencjalnych problemów”. Serdecznie podziękował Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Turku, Starostwu Powiatowemu w Turku oraz wszystkim, którzy przyczyniają się do realizacji projektu "Co kryją Twoje piersi".

Informujemy, że 20 czerwca 2023 r. w godz. od 8.00 do 18.00 odbędą się bezpłatne badania mammograficzne w szpitalu w Turku skierowane do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii. Rezerwacja telefoniczna: 63 280 55 87, 63 280 55 84 lub zapisy bezpośrednio w Dziale Diagnostyki Obrazowej .