Wydarzenia

2025.05.19 Ważne!
Powiatowy Dzień Strażaka w Turku

W sobotę, 17 maja mieszkańcy powiatu tureckiego mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – Powiatowym Dniu Strażaka. Podczas uroczystości nie tylko oddano hołd odważnym strażakom. Była to okazja do wspólnego świętowania dwóch ważnych jubileuszy 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku oraz 140-lecia Orkiestry Dętej OSP Turek.   Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Strażacy, przedstawiciele samorządów i instytucji z terenu całego powiatu tureckiego modlili się w intencji strażaków. Chwilę później uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, gdzie miała miejsce część oficjalna wydarzenia. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, hymnu strażackiego oraz podniesieniu flagi państwowej przybyłych gości przywitali Burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Turku druh Grzegorz Ciesielski oraz Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Turku st. kpt. Krzysztof Gruszczyński.   Zarys historii miejscowej jednostki OSP Turek i Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku przedstawił prezes jednostki Zbigniew Rogodziński, a chwilę później nastąpiła wyjątkowa chwila, która było przekazanie odznaczeń i uhonorowanie najbardziej zasłużonych. Z okazji jubileuszy, w imieniu Samorządu Powiatu Tureckiego, symboliczne upominki na ręce prezesa OSP Turek Zbigniewa Rogodzińskiego oraz kapelmistrza OSP Turek Piotra Kmieciaka przekazali Starosta Turecki Jan Smak wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Tureckiego Krzysztofem Bucheltem.

Edukacja i sport

2025.05.16 Ważne!
Szkoły Powiatu Tureckiego w ogólnopolskim rankingu.
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Szkoły Powiatu Tureckiego w ogólnopolskim rankingu.

  Według najnowszego rankingu portalu WaszaEdukacja.pl. poznaliśmy klasyfikację szkół ponadpodstawowych z Powiatu Tureckiego. W zestawieniu na rok 2025 uwzględniono 2246 liceów i 1622 technika z całej Polski, które spełniły kryteria regulaminowe. Ranking oparty został na wynikach egzaminów maturalnych (zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym), osiągnięciach uczniów w ogólnopolskich olimpiadach oraz – w odniesieniu do techników – wynikach egzaminów zawodowych. W przypadku liceów uwzględniono dodatkowo wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej (EWD) za lata 2022–2024. Na tle szkół technicznych z Wielkopolski bardzo dobrą pozycję uzyskał Zespół Szkół Technicznych w Turku. Placówka ta zajęła 20. miejsce w województwie wielkopolskim oraz 248. miejsce w kraju, zdobywając 57,468 punktów. To wyróżnienie świadczy o wysokim poziomie kształcenia zawodowego i ogólnego, a także zaangażowaniu uczniów i nauczycieli w rozwój edukacyjny i udział w konkursach przedmiotowych. W zestawieniu techników ujęto również inne szkoły z terenu powiatu tureckiego. W zestawieniu znalazło się m.in. technikum w miejscowości Kaczki Średnie, które uplasowało się na 1475. miejscu w skali kraju. Obecność tej szkoły w ogólnopolskim rankingu potwierdza, że także mniejsze ośrodki edukacyjne regionu oferują swoim uczniom możliwość realizowania nauki na poziomie ocenianym w skali ogólnopolskiej. W kategorii liceów ogólnokształcących wyróżnione zostało Liceum Ogólnokształcące w Turku, które zajęło 470. miejsce w kraju wśród ponad dwóch tysięcy placówek. Ranking ten uwzględniał wyniki matur, osiągnięcia w olimpiadach oraz efektywność nauczania, mierzona wskaźnikiem EWD. Autorzy rankingu przypominają, że ma on charakter pomocniczy i porównawczy – nie powinien być jedynym kryterium wyboru szkoły. Każda placówka ma swoją specyfikę – odmienną ofertę edukacyjną, atmosferę, podejście do ucznia i styl pracy kadry pedagogicznej. Dla ósmoklasistów oraz ich rodziców najważniejsze powinny być indywidualne predyspozycje, zainteresowania oraz cele zawodowe i edukacyjne. Gratulujemy naszym szkołom wyników i życzymy sukcesów w kolejnych klasyfikacjach.

Inwestycje i Rynek pracy

2025.04.30 Ważne!
Podpisano umowę na przebudowę drogi Brudzew – Cichów. Inwestycja rusza!
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Podpisano umowę na przebudowę drogi Brudzew – Cichów. Inwestycja rusza!

W dniu 30 kwietnia 2025 r. podpisano umowę na realizację III etapu przebudowy drogi powiatowej nr 3400P Koło – Brudzew – Brudzyń, obejmującego odcinek Brudzew – Cichów o długości 1,934 km. To ważna inwestycja dla mieszkańców regionu, której celem jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu podróży. Zakres robót przewiduje: ułożenie nowej nawierzchni jezdni, budowę chodnika, wykonanie poboczy z kruszywa, budowę zjazdów z posesji, oznakowanie pionowe i poziome. Wykonawcą inwestycji została firma Trans Spili, którą podczas podpisania umowy reprezentowała Prezes Zarządu Arleta Nowicka. Ze strony Powiatu Tureckiego dokument parafował Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Turku, Roman Kacprzak. W wydarzeniu uczestniczyli również: Starosta Turecki Jan Smak, Wicestarosta Władysław Karski, Zastępca Wójta Gminy Brudzew Paweł Jacaszek, Radna Rady Powiatu Tureckiego Barbara Zielińska. Głos podczas spotkania zabrał Starosta Turecki Jan Smak: – Przebudowa drogi na odcinku Brudzew – Cichów to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców. Cieszę się, że dzięki współpracy z Gminą Brudzew oraz skutecznemu pozyskaniu środków z Funduszu Rozwoju Dróg, możemy dziś sfinalizować formalności i przystąpić do realizacji. Wicestarosta Władysław Karski podkreślając wagę tej inicjatywy dodał: – Dziś wykonujemy kolejny krok w stronę nowoczesnej, bezpiecznej infrastruktury drogowej w naszym powiecie. Wierzę, że inwestycja ta będzie miała nie tylko znaczenie praktyczne, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój społeczno-gospodarczy tej części powiatu. Dziękuję partnerom samorządowym z Gminy Brudzew za dobrą współpracę, a wykonawcy życzę sprawnej realizacji prac. Wartość tej inwestycji to 2.988.956,09 zł. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach Funduszu Rozwoju Dróg – edycja 2025, z którego uzyskano 50% dofinansowania. Pozostałe koszty pokryją Powiat Turecki oraz Gmina Brudzew, która zapewniła dodatkowe wsparcie finansowe. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec października br. – wszystko wskazuje na to, że już tej jesieni mieszkańcy będą mogli korzystać z nowoczesnego i bezpiecznego odcinka drogi.  

Kultura i Turystyka

2025.05.16 Ważne!
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku

Od 8 do 15 maja  biblioteki obchodzą Tydzień Bibliotek, który rozpoczyna się Dniem  Bibliotekarza i Bibliotek. W związku z tym w Specjalnym  Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku przez cały tydzień organizowane były różnego rodzaju działania. Pierwszego dnia uczniowie napisali piękne życzenia dla biblioteki, następnie udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku na warsztaty, w czasie których tworzyli konstrukcje z klocków LEGO w oparciu o historię bajkowego Gryzaka. Mieli też okazję zwiedzić bibliotekę i zapoznać się z jej zbiorami. Drugi dzień upłynął pod znakiem Głośnego Czytania. Naszą szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słodkowie wraz z nauczycielami: panią Joanną Popardowską  i panią Marleną Malecką.  Ósmoklasiści przeczytali naszym najmłodszym uczniom piękne baśnie  i opowiadania dla dzieci. W dniu kolejnym w naszej szkole miało miejsce spotkanie autorskie z lokalnym poetą, panem Tomaszem Stolarskim. Pan Tomasz opowiedział naszym wychowankom, jak to jest być poetą i  na czym polega warsztat pisarski. Uczniowie mieli też okazję zapoznać się z jego twórczością. Kolejnego  dnia starsi uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. „Katalogowe ABC”, zorganizowanych przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Koninie z filią w Turku, podczas których nauczyli się, jak korzystać z bibliotecznych katalogów online oraz poznali kulisy pracy bibliotekarzy. Mieli też okazję wcielić się w ich  rolę, szukając wybranych książek na podstawie sygnatur w magazynie biblioteki. W tym dniu również w szkolnej bibliotece odbyły się warsztaty, w czasie których dzieci wykonały plakaty odnoszące się do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek-„Biblioteka. Lubię tu być”. W następnym dniu nasi uczniowie przyłączyli się do Międzynarodowej Akcji „Czytanie na Polanie”, w czasie której oddali się przyjemności czytania w plenerze. Tydzień Bibliotek zakończył się w szkolnej bibliotece zajęciami, podczas których uczniowie projektowali okładki do swojej ulubionej książki. Wszyscy chętnie i bardzo aktywnie włączyli się w obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek, który zorganizowały panie: Beata Biała, Karolina Poturała oraz Aneta Wieczorkiewicz

Komunikaty

Transformacja regionu i OZE

2025.01.03 Ważne!
Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!

Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!  Turecka Izba Gospodarcza zaprasza mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Wielkopolski Wschodniej do skorzystania z wyjątkowej możliwości rozwoju dzięki Działaniu 10.2 – Wsparcie inwestycji w MŚP. Nabór wniosków: 28 lutego – 6 czerwca 2025 r. Kto może aplikować? Przedsiębiorstwa z sektora MŚP z obszaru Wielkopolski Wschodniej, w tym miasta Konin oraz powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego. Na co można uzyskać wsparcie? Oferowane dotacje mogą być przeznaczone na: Roboty budowlane (dla większych inwestycji). Zakup maszyn i urządzeń. Zakup i wdrożenie oprogramowania. Zakup i montaż instalacji OZE (do 50 kW). Forma i wysokość dofinansowania Wsparcie udzielane w formie bezzwrotnych dotacji: Do 70% kosztów netto – dla inwestycji o wartości ok. 900 tys. PLN netto (w ramach pomocy de minimis; bez możliwości finansowania robót budowlanych). Do 45% kosztów netto – dla większych inwestycji (z możliwością finansowania robót budowlanych). Dlaczego warto? Preferencje dla branż takich jak OZE, logistyka, turystyka, produkcja zdrowej żywności. Możliwość wdrożenia innowacji produktowych, procesowych i organizacyjnych. Tworzenie miejsc pracy i rozwiązań ekologicznych. Finansowanie rozwiązań cyfrowych oraz wyników prac B+R.   Wymagania: Projekt musi być realizowany na obszarze Wielkopolski Wschodniej. Przedsiębiorstwo musi spełniać kryteria sektora MŚP. Minimalna wartość projektu: 250 000,00 PLN netto.   Zapraszamy do kontaktu! Skorzystaj z możliwości zweryfikowania swoich planów inwestycyjnych pod kątem ubiegania się o dofinansowanie. Dla członków TIG, których planowana inwestycja przekroczy wartość 1 000 000,00 PLN netto, oferujemy wstępną weryfikację gratis. Dla pozostałych inwestycji – pierwsze spotkanie informacyjno-doradcze to koszt 200,00 zł netto.  Umów się na spotkanie, aby omówić potencjał swojej inwestycji i sprawdzić, jak maksymalnie wykorzystać dostępne środki wsparcia.Nasz zespół Doradców jest gotowy pomóc w przygotowaniu dokumentacji i wyjaśnić szczegóły procesu aplikacyjnego. Dodatkowe korzyści: W przypadku podpisania umowy na opracowanie wniosku – koszt pierwszego spotkania pomniejszy opłatę administracyjną za przygotowanie projektu wraz z pozostałą dokumentacją.   Kontakt z naszymi Doradcami: ☎️ Tel.: 665 999 604 | 665 998 899 | 665 999 664📧 E-mail: biuro@tig.turek.pl | info@tig.turek.pl   Podejmując współpracę z Turecką Izbą Gospodarczą, możesz otrzymać do 25% zniżki na usługę (maks. 2 800,00 PLN) dzięki dofinansowaniu w ramach projektu Life After Coal. Nie przegap swojej szansy! Więcej informacji znajdziesz na stronie: wrpo.wielkopolskie.pl.