2016.10.11

2016.10.31

Zachowaj szczególne bezpieczeństwo podczas trudnych warunków atmosferycznych

Starosta Turecki apeluje do wszystkich mieszkańców powiatu tureckiego o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z pogorszeniem się warunków atmosferycznych.

Złe warunki pogodowe i niedostosowanie prędkości jazdy to główne przyczyny wielu zdarzeń drogowych. Okres jesienno-zimowy również nie sprzyja-niskie temperatury, szybko zapadający zmrok, mokra nawierzchnia oraz duża ilość liści sprawiają, że bardzo łatwo można ulec wypadkowi.

Poprzez odpowiednie zachowania można jednak zminimalizować niebezpieczeństwo. Przed wyuszeniem w podróż należy sprawdzić oświetlenie, ilość płynu do spryskiwaczy oraz jakość opon. Podczas jazdy należy pamiętać o odpowiedniej prędkości, a także o tym, że jezdnia w połączeniu z opadami i zalegającymi na jej powierzchni liśćmi, wydłuża drogę hamowania i często powoduje wpadnięcie w poślizg i brak możliwości zapanowania nad samochodem.

Duże niebezpieczeństwo czeka także mało widocznych pieszych i rowerzystów. Kierowca jest w stanie zauważyć pieszego dopiero z odległości około 40 metrów. Opady atmosferyczne i mgły sprawiają, że widoczność jest jeszcze mniejsza. Dlatego tak ważne jest, aby piesi podróżujący po zmroku posiadali elementy odblaskowe na odzieży wierzchniej lub przy torebkach. W odblaski należy wyposażyć także najmłodszych. Jednocześnie przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 roku istnieje obowiązek noszenia odblasków widocznych dla innych uczestników ruchu drogowego, poprzez pieszych poruszających się poza obszarem zabudowanym.

O bezpiecznym poruszaniu się po drodze muszą pamiętać także rowerzyści i motorowerzyści. Każdy rower powinien być wyposażony w pełne oświetlenie-z przodu w jedno białe światło pozycyjne, z tyłu w jedno czerwone i dodatkowo w światło odblaskowe barwy czerwonej w kształcie innym niż trójkąt.

Powyższe zalecenia i wzmożona ostrożność w okresie jesieni i zimy pozwoli podróżnym na zachowanie zdrowia, a nawet uratowanie życia swojego i innych.