Wydarzenia

2025.04.17 Ważne!
Powiat Turecki wspiera nowoczesną edukację zawodową – międzynarodowy projekt Erasmus+ na rzecz transformacji regionu
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Powiat Turecki wspiera nowoczesną edukację zawodową – międzynarodowy projekt Erasmus+ na rzecz transformacji regionu

Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie realizuje międzynarodowy projekt Erasmus+ (KA220) wraz z partnerami z Portugalii (MobilityFriends) i Niemiec (Berlink). Celem projektu jest przygotowanie interesariuszy edukacji zawodowej do wdrażania Strategii Rozwoju Kształcenia Zawodowego w Wielkopolsce Wschodniej, w odpowiedzi na transformację energetyczną regionu. Projekty są wspierane przez  lokalnych interesariuszy, w szczególności organy prowadzące  placówki kształcenia i szkolenia zawodowego w Wielkopolsce Wschodniej, Starostę Tureckiego, Starostę Słupeckiego, Starostę Kolskiego, Starostę Konińskiego, Prezydenta Miasta Konina oraz Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie. Na początku kwietnia odbyły się dwa kluczowe wydarzenia: międzynarodowe spotkanie projektowe (6–8.04) oraz wizyta studyjna w Portugalii (9–11.04), w której uczestniczyli przedstawiciele samorządów, szkół i partnerzy zagraniczni. Powiat Turecki reprezentowała Pani Kamila Majcherek – Klimas Sekretarz powiatu. Podczas wizyty omawiano organizację kształcenia zawodowego w Polsce, Niemczech i Portugalii, m.in. dualne nauczanie, awans zawodowy nauczycieli i współpracę szkół z sektorem prywatnym. Szczególnie inspirujące były spotkania z władzami lokalnymi Bragi i Barcelos oraz wizyta w ETG – szkole promującej praktyczne kształcenie zawodowe. Uczestnicy mieli także okazję poznać kulturę północnej Portugalii. Zdobyte doświadczenia mają wspierać rozwój nowoczesnej edukacji zawodowej w Wielkopolsce Wschodniej.    

Inwestycje i Rynek pracy

2025.04.22 Ważne!
Zgłoś się do konkursu pn. Edukator - Ambasador Rozwoju

Celem Konkursu jest wyłonienie, wyróżnienie i nagrodzenie najbardziej zaangażowanych i aktywnych Edukatorów działających w Wielkopolsce, którzy osiągając sukcesy i przyczyniając się do rozwoju edukacji oraz gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach, wykonują swoje zadania w różnych obszarach edukacji tj.:                           - koordynują i prowadzą zajęcia edukacyjne w określonej dziedzinie wiedzy;                   - podejmują działania wspierające osoby poszukujące pracy; - realizują (lub zrealizowali w ciągu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku) działania edukacyjne skierowane dla pracodawców,   pracowników, uczniów, studentów;             - działają na rzecz promocji kształcenia zawodowego;                   - współpracują z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Celem Konkursu jest również promocja Edukatorów działających w danej branży zawodów, którzy mają wpływ na rozwój rynku pracy jak i edukacji poprzez realizację inicjatyw wspierających ideę uczenia się przez całe życie.   Osobą kontaktową w sprawie konkursu z ramienia CWRKDiZ w Koninie jest Pani Anna Koziarska tel. 500 317 589.  

Zdrowie i Bezpieczeństwo

2025.04.15 Ważne!
Spotkanie z samorządowcami na temat obiektów ochrony zbiorowej
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Spotkanie z samorządowcami na temat obiektów ochrony zbiorowej

14 kwietnia br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Turku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komendanta Powiatowego PSP w Turku st. kpt. Krzysztofa Gruszczyńskiego, we współpracy z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego Panem Pawłem Pierożyńskim. W spotkaniu uczestniczyli: Pan Jan Smak – Starosta Turecki, mł. bryg. Marcin Dzieran - Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Turku, burmistrzowie/wójtowie miast i gmin z terenu powiatu tureckiego, pracownicy urzędów z terenu powiatu tureckiego.   Spotkanie miało na celu omówienie zadań spoczywających na Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowym Inspektorze Nadzoru Budowlanego oraz samorządach terytorialnych, w związku z koniecznością zapewnienia obiektów zbiorowej ochrony dla mieszkańców powiatu tureckiego. Zadanie to zostało ujęte w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej z dnia 5 grudnia 2024 roku. Podczas spotkania omówiono również szereg innych aspektów zawartych w ww. ustawie oraz określono zasady współpracy pomiędzy podmiotami a samorządami w przedmiotowej sprawie.   Opracowanie: kpt. Błażej Walkowski. Zdjęcia: ogn. Szymon Rogodziński.

Komunikaty

2025.04.14 Ważne!
Ogólnopolski konkurs kulinarny Bitwa Regionów
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Ogólnopolski konkurs kulinarny Bitwa Regionów

Trwa nabór zgłoszeń do jubileuszowej, X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Bitwa Regionów” – nie zwlekaj, dołącz już dziś! Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia, którym bliskie są smaki regionów i dawne receptury, a wyjątkowe potrawy przygotowują z pasją i sercem. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie www.bitwaregionow.pl  lub pod linkiem https://www.kupujswiadomie.gov.pl/formularz-bitwa-regionow/   Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 kwietnia 2025 r. KONKURS BĘDZIE PRZEBIEGAĆ W TRZECH ETAPACH: Etap I – Komisja kwalifikacyjna, na podstawie oceny formularzy zgłoszeniowych, utworzy listę rankingową prac konkursowych. Do udziału w wydarzeniach regionalnych I etapu konkursu przejdą KGW/stowarzyszenia, które znajdą się na najwyższych pozycjach list rankingowych. W każdym wydarzeniu weźmie udział maksymalnie 20 drużyn. Zespoły biorące udział w I etapie konkursu, które zostaną najwyżej ocenione przez komisje konkursowe podczas danego wydarzenia regionalnego, zostaną zakwalifikowane do II etapu, tj. półfinału konkursu. Etap II – KGW/stowarzyszenia, które zajmą 1. miejsce w wydarzeniach regionalnych, wezmą udział w półfinałach wojewódzkich. 16 zespołów, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu – po 1 z każdego województwa – zakwalifikuje się do finału ogólnopolskiego. Etap III – Finał z udziałem 16 drużyn odbędzie się 6–7 września 2025 r. na PGE Narodowym w Warszawie.   W tym roku pula nagród to ponad 65 tys. zł. Przewidziana jest również nagroda dodatkowa dla laureata I miejsca w finale – wyjazd przedstawicieli KGW/stowarzyszenia na zagraniczne targi rolno-spożywcze w UE. Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Patronat nad konkursem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem

Transformacja regionu i OZE

2025.01.03 Ważne!
Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!

Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!  Turecka Izba Gospodarcza zaprasza mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Wielkopolski Wschodniej do skorzystania z wyjątkowej możliwości rozwoju dzięki Działaniu 10.2 – Wsparcie inwestycji w MŚP. Nabór wniosków: 28 lutego – 6 czerwca 2025 r. Kto może aplikować? Przedsiębiorstwa z sektora MŚP z obszaru Wielkopolski Wschodniej, w tym miasta Konin oraz powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego. Na co można uzyskać wsparcie? Oferowane dotacje mogą być przeznaczone na: Roboty budowlane (dla większych inwestycji). Zakup maszyn i urządzeń. Zakup i wdrożenie oprogramowania. Zakup i montaż instalacji OZE (do 50 kW). Forma i wysokość dofinansowania Wsparcie udzielane w formie bezzwrotnych dotacji: Do 70% kosztów netto – dla inwestycji o wartości ok. 900 tys. PLN netto (w ramach pomocy de minimis; bez możliwości finansowania robót budowlanych). Do 45% kosztów netto – dla większych inwestycji (z możliwością finansowania robót budowlanych). Dlaczego warto? Preferencje dla branż takich jak OZE, logistyka, turystyka, produkcja zdrowej żywności. Możliwość wdrożenia innowacji produktowych, procesowych i organizacyjnych. Tworzenie miejsc pracy i rozwiązań ekologicznych. Finansowanie rozwiązań cyfrowych oraz wyników prac B+R.   Wymagania: Projekt musi być realizowany na obszarze Wielkopolski Wschodniej. Przedsiębiorstwo musi spełniać kryteria sektora MŚP. Minimalna wartość projektu: 250 000,00 PLN netto.   Zapraszamy do kontaktu! Skorzystaj z możliwości zweryfikowania swoich planów inwestycyjnych pod kątem ubiegania się o dofinansowanie. Dla członków TIG, których planowana inwestycja przekroczy wartość 1 000 000,00 PLN netto, oferujemy wstępną weryfikację gratis. Dla pozostałych inwestycji – pierwsze spotkanie informacyjno-doradcze to koszt 200,00 zł netto.  Umów się na spotkanie, aby omówić potencjał swojej inwestycji i sprawdzić, jak maksymalnie wykorzystać dostępne środki wsparcia.Nasz zespół Doradców jest gotowy pomóc w przygotowaniu dokumentacji i wyjaśnić szczegóły procesu aplikacyjnego. Dodatkowe korzyści: W przypadku podpisania umowy na opracowanie wniosku – koszt pierwszego spotkania pomniejszy opłatę administracyjną za przygotowanie projektu wraz z pozostałą dokumentacją.   Kontakt z naszymi Doradcami: ☎️ Tel.: 665 999 604 | 665 998 899 | 665 999 664📧 E-mail: biuro@tig.turek.pl | info@tig.turek.pl   Podejmując współpracę z Turecką Izbą Gospodarczą, możesz otrzymać do 25% zniżki na usługę (maks. 2 800,00 PLN) dzięki dofinansowaniu w ramach projektu Life After Coal. Nie przegap swojej szansy! Więcej informacji znajdziesz na stronie: wrpo.wielkopolskie.pl.