Wydarzenia

2025.02.07 Ważne!
Spotkanie Noworoczne Powiatu Tureckiego
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Spotkanie Noworoczne Powiatu Tureckiego

W piątek, 7 lutego, tradycyjnie w Barbórce spotkali się przedstawiciele samorządów, placówek, instytucji, organizacji oraz firm z terenu naszego powiatu. Spotkanie Noworoczne Powiatu Tureckiego to okazja do podsumowania minionego roku oraz wskazania planów na najbliższy czas.   Organizatorami wydarzenia byli Starosta Turecki Jan Smak, Prezes Tureckiej Izby Gospodarczej Damian Brzóska, Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku Krzysztof Kałużny oraz Prezes Turkowskiego Klubu Ekologicznego Zdzisław Czapla.   Noworoczna gala była doskonałą okazją do podsumowania funkcjonowania samorządu powiatowego. Starosta opowiedział o tym, co udało się osiągnąć w ostatnim czasie, podsumował najważniejsze działania realizowane w ubiegłym roku w obrębie infrastruktury drogowej, służby zdrowia, edukacji a także wszystkich pozostałych dziedzin życia społecznego związanych z rynkiem pracy, kulturą i sportem, promocją czytelnictwa, współpracą ze służbami mundurowymi, promocją idei rodzin zastępczych i pomocą społeczną.   Spotkanie Noworoczne Powiatu Tureckiego tradycyjnie wiąże się uroczystym przyznawaniem tytułów i nagród dla osób najbardziej zasłużonych swoimi działaniami w roku minionym. Człowiekiem Powiatu Tureckiego A.D. 2024 został Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Turku Albin Zańko. Firmą Roku 2024 zostało przedsiębiorstwo Vet Lab Brudzew. Tytuł Rolnik Roku Powiatu Tureckiego otrzymali Państwo Izabela i Mateusz Osajda prowadzący gospodarstwo ogrodnicze w Przykonie. Tytuł Człowieka Zatroskanego o Środowisko powędrował do Pani Elżbiety Kociołek, nauczyciela Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Turku. Starosta uhonorował także wieloletnich i zasłużonych samorządowców: ówczesnego Wójta Gminy Kawęczyn Jana Nowaka oraz byłego Wójta Gminy Przykona Mirosława Broniszewskiego.   W trakcie uroczystości prowadzona była zbiórka charytatywna, której celem było wsparcie rodziny dziecka ze spektrum autyzmu. Gościom wydarzenia towarzyszyła także orkiestra dęta I LO im. T. Kościuszki w Turku, której występ uświetnił galę i nadał jej wyjątkowego charakteru.   Na zakończenie uroczystości toast za pomyślność Powiatu Tureckiego i jego Mieszkańców wzniósł Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Krzysztof Buchelt.

Edukacja i sport

2025.02.10 Ważne!
Studniówka Uczniów Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Studniówka Uczniów Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich

-Niech więc rozpocznie się dziś wasza długa, pełna niespodzianek i rozmaitości podróż zwana samodzielnością- mówiła Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich Elżbieta Karwacka rozpoczynając piękny i wyjątkowy bal studniówkowy, który odbył się 8 lutego 2025 roku.   Powodzenia na egzaminie dojrzałości oraz wspaniałych chwil na dalszej drodze życzył Starosta Turecki Jan Smak. -Życzę wam, aby egzamin przebiegł sprawnie i wszyscy osiągnęli wynik pozytywny. Bardzo zależy nam na tym, abyście się dobrze do tego egzaminu przygotowali, bo wielu z was korzysta z możliwości, aby dalej się uczyć na studiach. Życzę aby jak największe grono osób zdobywało szczyty edukacji. Bardzo wam tego życzę, ponieważ również chcemy wam stwarzać możliwości, jeśli uda wam się osiągnąć tytuł magistra czy inny tytuł wyższej uczelni byście mogli wrócić do powiatu tureckiego i tu przekuwać swoje umiejętności na sukcesy- mówił Starosta.   Wydarzenie to zakończyło sezon tegorocznych studniówek w powiecie tureckim. Eleganckie stroje, uśmiechy i dostojna atmosfera sprawiła, że bal odbywający się w Restauracji Hacjenda w Malanowie był wyjątkowy. Fot. iTurek

Inwestycje i Rynek pracy

2025.01.31 Ważne!
Powiat Turecki otrzymał dofinansowanie do przebudowy drogi w gminie Brudzew.
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Powiat Turecki otrzymał dofinansowanie do przebudowy drogi w gminie Brudzew.

Powiat Turecki pozyskał dofinansowanie na przebudowę drogi powiatowej nr 3400P Koło, Brudzew, Brudzyń - III etap w miejscowości Cichów. Wniosek Powiatu Tureckiego spełnił wymagania formalne i znalazł się na liście zadań zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2025. Powiat Turecki otrzymał dofinansowanie w wysokości 80 % kwoty całego zadania. W ramach remontu droga zyska nową nawierzchnię. Powstanie też oznakowanie pionowe i poziome i inne elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Łączna długość inwestycji to ok. 1,9  km. Projekt będzie realizowany od maja 2025 do października 2025. - Cieszy fakt, że Powiat Turecki otrzymał dofinansowanie na realizację  przebudowy drogi powiatowej  w Cichowie.  Dzięki zaangażowaniu Samorządu Powiatu Tureckiego w kolejnej gminie naszego powiatu poprawimy jakość drogi powiatowej, co z korzyścią wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, znacząco poprawi komfort i płynność ruchu w kierunku autostrady A2, a także wpłynie pozytywnie na rozwój tej części Powiatu Tureckiego- informuje Starosta Turecki Jan Smak.

Zdrowie i Bezpieczeństwo

2025.01.31 Ważne!
Informacja Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Informacja Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji

JAK PRZEBIEGA KWALIFIKACJA? Sprawdzenie tożsamości. Wprowadzanie danych osobowych do ewidencji wojskowej. Badanie psychologiczne i lekarskie, otrzymanie kategorii zdolności do służby wojskowej. Wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby wojskowej. Przekazanie informacji o możliwości wstąpienia do wojska. Nadanie stopnia wojskowego szeregowy i przeniesienie do pasywnej rezerwy. Wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do niej. CO ZE SOBĄ ZABRAĆ? dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy). posiadaną dokumentację medyczną (niezbędną do określenia zdolności do służby wojskowej). UWAGA! Osoby niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, a także niepełnosprawne mogą być zwolnione z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej. WARUNEK: doręczenie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) przed terminem stawiennictwa dokumentacji medycznej określającej stopień niepełnosprawności (niezdolności), powiadomienie właściwego terytorialnie szefa wojskowego centrum rekrutacji o tym doręczeniu. KATEGORIE ZDOLNOŚCI DO SŁUZBY WOJSKOWEJ: Kategoria A - zdolny(a) do służby wojskowej, z wyłączaczeniem zawodowej służby wojskowej. Kategoria B - czasowo niezdolny(a) do służby wojskowej w czasie pokoju w okresie do 24 miesięcy od dnia badania. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu na jaki orzeczona została niezdolność. Kategoria D -niezdolny(a) do służby wojskowej w sie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej. Kategoria E -trwale i całkowicie niezdolny(a) do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Skontaktuj się ze swoim rekrutorem: 800 180 110 Znajdź nas w socjal mediach: Facebook: ZostanZolnierzem Instagram: zostan_zolnierzem Wjęcje o kwalifikacji i służbie wojskowej: https://www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/kwalifikacja-wojskowa/ Znajdź swoje wojskowe centrum rekrutacji: https://www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/centra-rekrutacji/ UDZIAŁ W KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ TO OBOWIĄZEK OBYWATELSKI, OKREŚLONY KONSTYTUCJĄ RP. Poniżej zamieszczone zostały materiały informacyjne w postaci graficznej przeznaczone do wydruku.

Komunikaty

2025.01.20 Ważne!
„Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać w Internecie”
Zdjęcie główne dla wydarzenia: „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać w Internecie”

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać w Internecie” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Minister ds. Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji. Webinarium odbędzie się 21 stycznia 2025 roku (17:00-18:45). Cel Celem webinarium jest zwiększenie poziomu świadomości seniorów oraz ich opiekunów odnośnie do zagrożeń pojawiających się w cyberprzestrzeni.   Zgłoszenia Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy – link do strony z odnośnikiem do formularza: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=91575&p_id=18   W webinarium można uczestniczyć zarówno samodzielnie, jak i grupowo (zgłoszeń mogą dokonywać pracownicy domów seniora, klubów seniora, centrów aktywności seniora, domów pomocy społecznej, placówek społeczno-kulturalnych np. bibliotek, domów kultury, itp.).W przypadku zgłoszeń grupowych wypełniając formularz należy wskazać przybliżoną liczbę uczestników webinarium. Potwierdzenia uczestnictwazostaną przesłane do 20 stycznia 2025 roku. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium. W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu webinarium, potwierdzenia uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie (wraz z linkiem) będą przesyłane na bieżąco. Informacje techniczne W celu uczestnictwa w webinarium niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex. Szczegółowe informacje techniczne dotyczące dołączenia do spotkania zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem (wraz z linkiem) na spotkanie.  Opłaty Udział w webinarium jest bezpłatny.

Transformacja regionu i OZE

2025.01.03 Ważne!
Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!

Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!  Turecka Izba Gospodarcza zaprasza mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Wielkopolski Wschodniej do skorzystania z wyjątkowej możliwości rozwoju dzięki Działaniu 10.2 – Wsparcie inwestycji w MŚP. Nabór wniosków: 28 lutego – 6 czerwca 2025 r. Kto może aplikować? Przedsiębiorstwa z sektora MŚP z obszaru Wielkopolski Wschodniej, w tym miasta Konin oraz powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego. Na co można uzyskać wsparcie? Oferowane dotacje mogą być przeznaczone na: Roboty budowlane (dla większych inwestycji). Zakup maszyn i urządzeń. Zakup i wdrożenie oprogramowania. Zakup i montaż instalacji OZE (do 50 kW). Forma i wysokość dofinansowania Wsparcie udzielane w formie bezzwrotnych dotacji: Do 70% kosztów netto – dla inwestycji o wartości ok. 900 tys. PLN netto (w ramach pomocy de minimis; bez możliwości finansowania robót budowlanych). Do 45% kosztów netto – dla większych inwestycji (z możliwością finansowania robót budowlanych). Dlaczego warto? Preferencje dla branż takich jak OZE, logistyka, turystyka, produkcja zdrowej żywności. Możliwość wdrożenia innowacji produktowych, procesowych i organizacyjnych. Tworzenie miejsc pracy i rozwiązań ekologicznych. Finansowanie rozwiązań cyfrowych oraz wyników prac B+R.   Wymagania: Projekt musi być realizowany na obszarze Wielkopolski Wschodniej. Przedsiębiorstwo musi spełniać kryteria sektora MŚP. Minimalna wartość projektu: 250 000,00 PLN netto.   Zapraszamy do kontaktu! Skorzystaj z możliwości zweryfikowania swoich planów inwestycyjnych pod kątem ubiegania się o dofinansowanie. Dla członków TIG, których planowana inwestycja przekroczy wartość 1 000 000,00 PLN netto, oferujemy wstępną weryfikację gratis. Dla pozostałych inwestycji – pierwsze spotkanie informacyjno-doradcze to koszt 200,00 zł netto.  Umów się na spotkanie, aby omówić potencjał swojej inwestycji i sprawdzić, jak maksymalnie wykorzystać dostępne środki wsparcia.Nasz zespół Doradców jest gotowy pomóc w przygotowaniu dokumentacji i wyjaśnić szczegóły procesu aplikacyjnego. Dodatkowe korzyści: W przypadku podpisania umowy na opracowanie wniosku – koszt pierwszego spotkania pomniejszy opłatę administracyjną za przygotowanie projektu wraz z pozostałą dokumentacją.   Kontakt z naszymi Doradcami: ☎️ Tel.: 665 999 604 | 665 998 899 | 665 999 664📧 E-mail: biuro@tig.turek.pl | info@tig.turek.pl   Podejmując współpracę z Turecką Izbą Gospodarczą, możesz otrzymać do 25% zniżki na usługę (maks. 2 800,00 PLN) dzięki dofinansowaniu w ramach projektu Life After Coal. Nie przegap swojej szansy! Więcej informacji znajdziesz na stronie: wrpo.wielkopolskie.pl.