Wydarzenia

2024.06.12 Ważne!
Konkursy profilaktyczne
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Konkursy profilaktyczne

W poniedziałek 10 czerwca br. w sali konferencyjnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Turku odbyło się na uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów: - „Palić, nie palić – oto jest pytanie”, - „Trzymaj formę”.   Nagrody dla zwycięzców konkursów, pamiątkowe dyplomy oraz podziękowania dla opiekunów wręczyli Starosta Turecki Jan Smak oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku Katarzyna Wysocka.   Konkursu pt.: „Palić, nie palić – oto jest pytanie?” był skierowany jest do uczniów klas V szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Zadaniem konkursowym było wykonanie komiksu przedstawiającego historię dotyczącą przyczyn sięgania przez młodzież po papierosy, e-papierosy lub inne wyroby tytoniowe oraz wskazującą na powody, dla których nie warto z nich korzystać. Do I etapu - szkolnego przystąpiło 97 uczniów z klas V szkół podstawowych powiatu tureckiego. Na II etap - powiatowy wpłynęło 21prac.   Celem konkursu „Trzymaj formę” było zwiększenie świadomości wpływu diety i aktywności fizycznej na zdrowie wśród młodzieży. W I etapie szkolnym wzięło udział 59 uczniów, do II etapu – powiatowego Konkursu zakwalifikowanych zostało 8 uczniów.   Laureaci etapu powiatowego powyższych konkursów otrzymali nagrody ufundowane ze środków finansowych Powiatu Tureckiego oraz PSSE w Turku.

Inwestycje i Rynek pracy

2024.06.24 Ważne!
Powiat Turecki podpisał umowę na termomodernizację
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Powiat Turecki podpisał umowę na termomodernizację

Poprawa efektywności energetycznej w obiektach jednostek organizacyjnych Powiatu Tureckiego to jedno z nadrzędnych działań, które podejmuje Zarząd Powiatu Tureckiego. W związku z powyższym 23 czerwca br. doszło do podpisania umowy pomiędzy Powiatem Tureckim reprezentowanym przez Starostę Tureckiego Jana Smaka oraz Wicestarostę Władysława Karskiego z Karolem Kuszczyńskim właścicielem Firmy Budowlanej KAR-BUD z Dobrej na poprawę efektywności energetycznej w budynkach Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich i Zarządu Dróg Powiatowych w Turku.   Wartość umowy: 1.081.976,70 zł Dofinansowanie z Polskiego Ładu: 900.000,00 zł Zakres inwestycji obejmuje: w zakresie termomodernizacji w budynkach Zarządu Dróg Powiatowych w Turku, ul. Kolska Szosa 64, 62-700 Turek: branża budowlana: budynek socjalny: docieplenie cokołu i prace powiązane, docieplenie ścian przyziemia, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie dachu budynku, wykonanie nowych zadaszeń nad wejściami do budynku, wymiana całości obróbek blacharskich – gzymsy, podokienniki na obróbki z blachy powlekanej (kolor zgodnie z projektem technicznych), wykonanie nowej wyprawy z tynku cienkowarstwowego na ścianach zewnętrznych, budynek biurowy: docieplenie ścian przyziemia (pilastry), wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie dachu budynku, wykonanie nowych zadaszeń nad wejściami do budynku, wymiana całości obróbek blacharskich – rur, rynien, gzymsów, podokienników na obróbki z blachy powlekanej (kolor zgodnie z projektem technicznych), wykonanie nowej wyprawy z tynku cienkowarstwowego na ścianach zewnętrznych, branża sanitarna – w pomieszczeniu kotłowni: wykonanie instalacji wodociągowej, wykonanie instalacji kanalizacji sanitarnej, wykonanie instalacji ogrzewczej, w zakresie termomodernizacji budynku warsztatowo-garażowego w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich 62, 62-700 Turek: branża budowlana – docieplenie cokołu, docieplenie ścian przyziemia, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz części bram garażowych, ocieplenie dachu budynku, wymiana całości obróbek blacharskich – rury, rynny, gzymsy, podokienniki, na obróbki z blachy powlekanej (kolor zgodnie z projektem technicznym), wykonanie nowej wyprawy z tynku cienkowarstwowego na ścianach zewnętrznych, branża elektryczna: wykonanie instalacji odgromowej, wykonanie instalacji oświetlenia podstawowego, oświetlenie zewnętrzne na parterze budynku. Czas realizacji przedsięwzięcia: 140 dni.

Kultura i Turystyka

2024.05.28 Ważne!
Prezydent RP z wizytą w Powiecie Tureckim
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Prezydent RP z wizytą w Powiecie Tureckim

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego  Prezydent Andrzej Duda gościł 27 maja br. w Powiecie Tureckim, gdzie jednym z punktów wizyty było wręczenie odznaczeń dla przedstawicieli samorządu terytorialnego. Wśród wyróżnionych znaleźli się także mieszkańcy naszego powiatu. Prezydenta w imieniu samorządowców powitali oficjalnie Poseł Ryszard Bartosik i Starosta Turecki Jan Smak. - Chcielibyśmy podziękować za obecność, ale też za codzienną ciężką pracę i starania o nasz kraj, o naszą ojczyznę, Polskę, o naszych rodaków, która przejawia się nie tylko na arenie międzynarodowej, ale także w polityce krajowej. Dziękujemy, że dba pan o nasze bezpieczeństwo, bo bez niepodległości, bez wolności wszystko inne nie ma znaczenia. To jest rzecz podstawowa i za to panie Prezydencie serdecznie dziękujemy, jako mieszkańcy tej ziemi. My to czujemy, my to rozumiemy, my chcemy być wolnymi Polakami, a dzięki pana działalności jest to możliwe - mówił poseł Ryszard Bartosik. Była to już druga w najnowszej historii wizyta Andrzeja Dudy w Turku, co jak zauważył Jan Smak, stanowi powód do dumy. - Wielki to zaszczyt dla nas, cór i synów ziemi tura, że przypadło nam w udziale gościć w skromnych, ale jakże gościnnych progach powiatu tureckiego aktualnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. Szczególny to honor dla nas, że przypadło to właśnie nam w udziale uczestniczyć w tym wyjątkowym, historycznym wydarzeniu, kiedy oficjalnie odwiedza nas głowa państwa polskiego. Dziś wielki dzień, bo to święto samorządowca, a my cieszymy się, że Prezydent pozytywnie odpowiedział na nasze zaproszenie i jest wśród nas - dodał Starosta. W swoim wystąpieniu Andrzej Duda podkreślił wielką zasługę samorządowców dla swych małych Ojczyzn i równocześnie rozwoju całej Rzeczypospolitej. - Właśnie w działalności samorządu, kiedy patrzy się na poszczególne małe Ojczyzny widać znakomicie ciężką pracę i troskę, ale także efekt synergii postawy patriotycznej poczynając od dbałości o Polskę lokalną, dla której każde działanie przekłada się także na wielki rozwój Rzeczypospolitej jako takiej - mówił Prezydent. Prezydent RP wręczył też odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz społeczności lokalnej i samorządowej. Na podstawie art.138 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono Zdzisława Czaplę oraz Andrzeja Łozowskiego. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali Andrzej Bernat, Janina Kolęda, Tomasz Kurasiński, Józef Nawrocki, Piotr Ruszkiewicz. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowano Krystiana Kinastowskiego, Elżbietę Klanowską, Wojciecha Lisa, Krystynę Michalak, Stanisława Piechotę. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali Józef Dzięcioł, Andrzej Fryt, Sylwester Kamyszek, Paweł Kwieciński, Danuta Nijaka, Jarosław Sobański, Mariusz Urban.

Zdrowie i Bezpieczeństwo

2024.06.24 Ważne!
W wakacje odpoczywaj bezpiecznie
Zdjęcie główne dla wydarzenia: W wakacje odpoczywaj bezpiecznie

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. W tym, żeby właśnie tak było pomagamy my – Państwowa Inspekcja Sanitarna. A oto kilka sprawdzonych patentów na bezpieczne wakacje:   PLANUJ: Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na nasz Serwis Kąpieliskowy aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Serwisu Kąpieliskowego. Planując podróż zagranicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl. Na tej stronie znajdziesz też wykaz punktów szczepień. Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.   OBSERWUJ: Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia. Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne. Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów. Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!   REAGUJ! Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na: bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800. Pamiętaj, że dostępny jest także: Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990. Jeśli Twoje wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz Ty lub Twoje dziecko, zwróć się do najbliższej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej: www.gis.gov.pl lub bezpośrednio na stronach stacji sanitarno-epidemiologicznych. W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych: 999 – Pogotowie Ratunkowe, 998 – Straż Pożarna, 997 – Policja. 986– Straż Miejska, 112 – numer alarmowy.   Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym.

Transformacja regionu i OZE

2024.03.28 Ważne!
Powiat Turecki inwestuje w efektywność energetyczną i ogranicza koszty
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Powiat Turecki inwestuje w efektywność energetyczną i ogranicza koszty

Blisko 2,5 mln złotych Powiat Turecki zainwestował w zwiększenie efektywności energetycznej w 4 jednostkach organizacyjnych. Instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 318 kW przy pełnej sprawności pozwolą zaoszczędzić około 300 tys. złotych rocznie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej – mówił Starosta Turecki Dariusz Kałużny podczas podsumowania wszystkich czterech inwestycji. W dwóch jednostkach przeprowadzono także termomodernizację obiektów co dodatkowo pozwoli zaoszczędzić energię cieplną. Największą z czterech przeprowadzonych inwestycji w poprawę efektywności energetycznej dofinansowanych pod koniec ubiegłego roku z rezerwy ogólnej budżetu państwa była termomodernizacja dachu wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku. Cała powierzchnia dachu już od dłuższego czasu wymagała remontu, poza termomodernizacją wzmocniono konstrukcję w celu bezpiecznego montażu paneli. Moc instalacji fotowoltaicznej PV w ZPEW to 33,63kW co pozwoli na pokrycie bieżącego zużycia energii elektrycznej. Panele są zainstalowane w ekspozycji południowo-zachodniej. Podczas podsumowania tej inwestycji obecni byli Dyrektor Sławomir Kosobudzki, Wicedyrektorki Izabela Walczak i Agnieszka Idzikowska, a wykonawców zadania reprezentowali Krzysztof Gryglewski, Jarosław Kazimierczak oraz kierownik budowy Krzysztof Ryta. Drugą dużą inwestycją była termomodernizacja budynku pralni i montaż instalacji fotowoltaicznej w Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewie. Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej PV III oraz kolejne instalacje PV IV i PV V zwiększyły moc elektrowni słonecznej w tej powiatowej jednostce o114,30 kW. Obecnie całkowita moc generowana ze słońca w DPS w Skęczniewie to już 236,02 kW. Trzeba dodać, że zewnętrzny  budynek DPS po termomodernizacji prezentuje się znakomicie. Dyrektor DPS Sylwia Tereszkiewicz nie spoczywa i planuje kolejną inwestycję w postaci montażu pomp ciepła. Przy podsumowaniu zadania obecni byli także wykonawczyni dokumentacji projektowej i inspektor nadzoru Wiesława Kolenda, wykonawca elektrowni PV Mariusz Łukaszewski oraz wykonawca termomodernizacji Grzegorz Rosiak z firmy R-Bud. Największa z instalacji fotowoltaicznych  w ramach rządowego dofinansowania o mocy do 140 kW powstała w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich. Podczas podsumowania tego zadania starosta po raz kolejny zaznaczył, że Powiat Turecki mocno inwestuje w OZE.  Zadowolenie z dotychczasowej sprawności instalacji i produkcji energii wyraził Wicedyrektor szkoły Dariusz Jasak. Takie inwestycje idealnie wpisują się do takich obiektów ze względu na dużą autokonsumpcję. Każda złotówka przekazana na fotowoltaikę procentuje w krótkim czasie – zaznaczył Janusz Wachowski wykonawca inwestycji z firmy Sun-Eco. Firma wygrała także przetarg na wykonanie instalacji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Turku. Oba zadania zostały wykonane bardzo sprawnie i szybko. W ZSR w Kaczkach wszyscy zgodnie zaznaczyli także aspekt edukacyjny instalacji PV. Przy podsumowaniu musieli zatem być obecni uczniowie z klas technik źródeł odnawialnych wraz z opiekunem Sylwestrem Ambroziakiem. To właśnie uczniowie tych klas mogą podnosić swoje kompetencje już nie tylko na instalacjach szkoleniowych w pracowniach ale na pełnowymiarowej elektrowni słonecznej. Dzięki temu, że trzy instalacje mają ekspozycję zarówno na południe, ale także w kierunku wschodnim i zachodnim młodzi specjaliści OZE mogą śledzić jak wygląda efektywność produkcji energii  w ciągu całego dnia. O możliwość zabezpieczenia Powiatowego Urzędu Pracy w Turku w tanią i ekologiczną energię słoneczna w związku z rosnącymi kosztami energii Dyrektor Beata Bartczak zabiegała już od jakiegoś czasu. Nowa instalacja PV o mocy 30,16kW pozwoli całkowicie pokryć bieżące zużycie energii w urzędzie. Wraz ze Starostą Tureckim w przeglądzie inwestycji uczestniczył Powiatowy Doradca Klimatyczny z Projektu Life After Coal PL Michał Jarek Planowane są kolejne inwestycje w zwiększenie efektywności energetycznej m.in. dla szpitala, szkół, czy Zarządu Dróg Powiatowych w Turku.   Wartość inwestycji 4 zadań wykonanych przy udziale środków rządowych oraz budżetu Powiatu Tureckiego: -Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku – Termomodernizacja (dach) wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej  – wartość inwestycji 993.755,39, dofinansowanie 496.778,39 zł -Dom Pomocy Społecznej w Skęczniewie – Termomodernizacja i montaż instalacji fotowoltaicznej - wartość projektu 901.133,68 zł,  dofinansowanie 640.000,00 zł -Zespół Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich - Montaż instalacji fotowoltaicznej - wartość inwestycji 467.043,16 zł, dofinansowanie 233.521,00 - Powiatowy Urząd Pracy w Turku – Montaż instalacji fotowoltaicznej – wartość inwestycji 105.114,00 zł,  dofinansowanie 73.350,00 zł